Best of framefestivalen 2011
Göteborg : Kultur i väst, Västra Götalandsregionen, [svensk distr. 2011?], [prod.] 2011
Inslag
Persson, Elin (skådespelare)
Bäck Silfors, Cornelia (skådespelare)
Kaminsky, Marielle (skådespelare)
Arwidsson, Isabelle (skådespelare)
Anmärkning
Tal på svenska
Utmärkelse: Publikens pris (Lättvikt)
Speltid
4 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Malmros, Isa (upphov) (skådespelare)
Johansson, Karin (upphov) (skådespelare)
Schön, Linnéa (upphov) (skådespelare)
Edlund, Rebecka (upphov) (skådespelare)
Anmärkning
Tal på svenska. Sång på engelska
Utmärkelse: Bästa spelfilm (Lättvikt)
Anm. uppl/utgivning
prod. 2011
Speltid
13 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Anmärkning
Tal på svenska
Utmärkelse: 3:e pris (Lättvikt)
Speltid
2 min.
Genre/form
Animerade filmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Anmärkning
Utan tal
Utmärkelse: 2:a pris (Lättvikt)
Speltid
2 min.
Genre/form
Animerade filmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Eklöf, Jacob (producent)
Holmgren, Matilda (producent)
Pawlowska, Vera (producent)
Svensson, Lennart "Edhem" (medverkande)
Andersson, Jakob (medverkande)
Sundström, Erik (medverkande)
Anmärkning
Tal på svenska
Produktionsbolag: DOCX teamet
Utmärkelse: 1:a pris (Lättvikt)
Sammanfattning
Dokumentärfilm om fotboll och Tidans IF
Speltid
8 min.
Genre/form
Dokumentärfilmer (saogf)
Icke-fiktiva filmer (saogf)
Billing, Erik (skådespelare)
Rönnkvist, Daniel (skådespelare)
Söder, Johan (skådespelare)
Montgomery, Marc (skådespelare)
Anmärkning
Tal på svenska
Utmärkelse: Publikens pris (Mellanvikt)
Speltid
7 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Thernström Florin, Marcus (upphov) (fotograf) (klippning)
Blombäck, Fanny (upphov) (ljudtekniker)
Strid, Alva (upphov) (skådespelare)
Gripenberg, Lisa (upphov) (skådespelare)
Winddotter, Signe (upphov) (skådespelare)
Karlsson, Maja (upphov) (skådespelare)
Brolin, Ronnie (skådespelare)
Gidstedt, Linus (ljudtekniker)
Anmärkning
Tal på svenska
Produktionsbolag: iFocus film & multimedia
Utmärkelse: 3:e pris (Mellanvikt)
Anm. uppl/utgivning
prod. 2011
Speltid
5 min
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Kazemi, Sohaila (översättare)
Reaktor Sydost (producerande institution)
Anmärkning
Tal på persiska?. Textad på svenska
Utmärkelse: 2:a pris (Mellanvikt)
Anm. uppl/utgivning
prod. 2011
Speltid
8 min.
Genre/form
Dokumentärfilmer (saogf)
Icke-fiktiva filmer (saogf)
Gerxhaliu, Dardan (skådespelare)
Frelijj Gonzalez, Camila (skådespelare)
Brolin, Lisa (skådespelare)
Lindström, Fanny (skådespelare)
Skarbäck, Martin (skådespelare) (fotograf)
Fagerström, Florent (ljudtekniker)
Anmärkning
Tal på svenska
Utmärkelse: 1:a pris (Mellanvikt)
Speltid
14 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Hagelberg, Kristoffer (producent) (klippning)
Näversten, Emelie (producent)
Hugo, Sebastian (skådespelare)
Alegren, Alexandra (skådespelare)
Åberg, Catrin (skådespelare)
Tibrá, Ninja (skådespelare)
Nóel, Skuggi (skådespelare)
Helmersson, Jonas (fotograf)
Thornblad, Rolf Peter (ljudtekniker)
Anmärkning
Tal på svenska. Textad på engelska
Produktionsbolag: Draft Films
Utmärkelse: Vinjettpriset och Publikens pris (Tungvikt)
Anm. uppl/utgivning
prod. 2011
Speltid
13 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Wallin, Johan (skådespelare)
Fredén, Johan (skådespelare)
Johansson, Lisa (skådespelare)
Anmärkning
Tal på engelska. Textad på svenska
Utmärkelse: Gothenburg Filmstudios pris (Tungvikt)
Anm. uppl/utgivning
cop. 2011
Speltid
13 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Palmestål, Leo (manusförfattare) (skådespelare) (fotograf) (klippning)
Larson, Eddie Mio (skådespelare)
Salomonsen, Jenny (skådespelare) (koreograf)
Apponen, Juli (skådespelare)
Bjereld, Anna (skådespelare) (textförfattare)
Axelsson, Lotta (skådespelare) (kompositör)
Ferguson, Maddy (fotograf)
Anmärkning
Tal och sång på svenska
Utmärkelse: Juryns Wild Card (Tungvikt)
Speltid
15 min.
Genre/form
Fiktiva filmer (saogf)
Anmärkning
Tal på svenska
Utmärkelse: 3:e pris (Tungvikt)
Speltid
13 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Parallelltitel
Our mission: Pascal
Nilsson, Maria (skådespelare)
Nääv, Anna (skådespelare)
Egberth, Dennis (skådespelare)
Almqvist, Robin (skådespelare)
Johansson, Rasmus (skådespelare)
Sellergren, Fredrik (fotograf)
Nobis Sandén, Paolo (kompositör)
Melin, Johan (ljudtekniker: ljuddesign)
Anmärkning
Tal på svenska. Textad på engelska
Utmärkelse: 1:a pris, WIFT-priset och Mediapoolens pris (Tungvikt)
Speltid
15 min.
Genre/form
Spelfilmer (saogf)
Fiktiva filmer (saogf)
Titlar
Övrig titel
Frame 11
Frame filmfestival
Namn
Grupp/institution
Kultur i Väst (producerande institution)
Utgivning
År/datum
[svensk distr. 2011?], [prod.] 2011
Utgivning
Göteborg : Kultur i väst, Västra Götalandsregionen
Utgivningsland
Sverige
Anmärkningar
Sammanfattning
Kortfilmer från festivalen Frame 2011. Frame arrangeras årligen av Filmkonsulenterna, Kultur i Väst, och är Västra Götalands regionala uttagstävling till Novemberfestivalen. Vinjett 2011 av Anton Bohlin
Anm. uppl/utgivning
Produktion: Sverige
Språk
svenska, engelska, persiska
Speltid
Ej mätbar
Ämne
Genre/form
Kortfilmer (saogf)
Exemplar
Antal enheter
1
Ljud
stereo
Färg
färg
Leverantör
Kultur i Väst
Arkivnummer
VR16-0562
Filbeskrivning
DVD-video avbild
Arkivnummer
YA_VR16-0562